HLMDI

Healthcare Leadership and Management Development Institute

Main menu

Language Selection

Hungarian (formal)English (United Kingdom)

Login

Our Vision

“We are a knowledge based network organization symbolizing the 21st century paradigm inthe healthcare industry.”

what HLMDI stands for

Happiness and maintenance of the relative state of well-being Learning translated into the most important measurable asset of development Management and Total Leadership for achieving synergy Development in an Optimized and Sustainable Manner Inspired and Inspiring attitude

About us

We believe in a responsive economy and healthcare system We live with the future, and enact the future   We believe in ourselves as the leaders of change We are a part of the global healthcare system and we stand for common values

Contact

Address: Health Leaders Association, Pécs, 7633, Építők str. 4/a. Mobil: (0036) 70 9462399

Our Mission

We see our role as leaders of socio-economic transition towards a knowledge based healthcareindustry, in line with WHO’s understanding, an industry which is “effective” in promoting therelative state of people’s socio-psychological, socio-economic and physical well-being.

  • Our Vision

  • what HLMDI stands for

  • About us

  • Contact

  • Our Mission

Tuesday, 27 July 2010 19:52

Fontos változások az egészségügyben is: mit tervez a kormány?

PDFPrintE-mail

IWIWTwitterFacebook
There are no translations available.

Az egészségügy terén az új kormánynak nem kevesebbet kell megoldania, mint a 650 milliárd forintos hiánnyal küszködő ágazat szerkezeti és finanszírozási gondjait, ismét vonzóvá tenni az orvosi és a nővéri pályát, s visszanyerni a betegek gyógyításba vetett hitét.

Az egészségügy kihívása bizony dilemma elé állította a kabinetet és a szaktárcákat. Mostantól a szaktárcánál az ember lesz a középpontban - mondta Jávor András a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának közigazgatási államtitkára a Világgazdaság XX. Egészségügyi Konferenciáján. Jávor hangsúlyozta: az egészségtant vissza kell vinni az oktatásba, népegészségügyi programot át kell szervezni, hiszen ez még a gondolkodásban sincs. Szociálpolitika és az egészségügy összefonódik, korábban ez sem volt. Most letisztítva viszi  a szaktárca ezeket a problémákat a parlamentbe, hiszen nem a parlamentben, hanem a tárcánál kell hogy a vita legyen.

Megtörtént az átadás-átvétel, most áll fel az adminisztráció, még türelemre van szükség - mondta Szócska Miklós az egészségügyi ágazatot irányító államtitkár. A stílusbeli ütésnek-verésnek ezennel vége, a józanságot, türelmet meg kell köszönni az egészségügyi beszállítóknak is. Kiemelt nemzeti ügy kell, hogy legyen az egészségügy, mellébeszélések nélkül - mondta.

A sikeres átalakítás egyik feltétele a hatékonyság növelésből származó megtakarítások és visszaforgatások. Most az állapot stabilizálása kell, hogy következzen, a helyreállítás ezután. Mély depresszió jellemzi az egészségügyet, összeomlás határán az ellátórendszer, fogynak az emberi erőforrások, zsákutcák domináltak a kiútkeresésben – emelte ki.

A jelenlegi forrásokból még a 2006-os rendszert sem lehet biztosítani, ebben az ellátási struktúrában, ekkora igénybevétel mellett.

A mai ellátórendszert az államtitkár szerint fragmentálódott ellátások, egymást kioltó stratégiák, EU-források rossz hasznosulása, romló ellátási minőség jellemzi. A szereplők nem hozzák azt a teljesítményt, ami elvárható lenne. Emberi erőforrási krízis is tapasztalható (kiöregedő orvosok, perspektíva hiánya), a migráció szintén súlyos teher. 96 százaléka a végzős orvosoknak nem motivált.

Az államtitkár az alábbi pontokba szedte a kormány terveit:

- Totális paradigmaváltás

- Egy biztosító, egységes kockázatközösség

- Markáns állami felelősségvállalás és annak új keret- és feltételrendszere

- Alapellátás stratégiai szerepének megerősítése

- Újragondolt kórházi konszolidáció

- Új forrásteremtési struktúra

- Teljesítményfinanszírozás radikális újjászervezése,

- Gyors, erőteljes dereguláció

- Értelmetlen adminisztráció megszüntetése

- Korrupció felszámolása

- Népegészségügyi program

- Egészségturizmus

Azonnali intézkedésként az alábbiakat sorolta fel:

- EBF megszüntetése („Helyrehozhatatlan törések keletkeztek, az egészségpolitika célja nem az orvosok ellenőrzése.”)

- Patikaliberalizáció megszüntetése

- Kamarai tagság

- Minimumfeltétel felfüggesztése

Partnerségre törekszenek a beszállítókkal, gyógyszerágazattal – mondta. Szükség van a szakmai tanácsadó testületre, de ne csak aláíró postafiók legyenek, hanem az egészségügyi politika bizalmi alkotói - hangsúlyozta. Elmondta: kötelező lesz a széles szakmai körrel való konzultáció, és nem a sajtó útján közlik, mi vár a szakmára, hanem belevonják az átalakítási folyamatokba.

Szerző: Világgazdaság Online


Online

Powered by EvNix